Muži začali kvalifikaci na MS vítězně! Moldavany udolali po penaltách

Skvělý vstup do zápasu a nakonec výhra na penalty. Čeští reprezentanti uspěli v úvodním utkání kvalifikace na MS, ve čtvrtek odpoledne v portugalském Nazaré porazili Moldavany 4:3 po penaltách. Získali tak jeden bod, kterým si udrželi postupovou situaci ve svých rukách. „Zápas hodnotím záporně, z výkonu jsem zklamaný,“ uvedl nicméně hlavní trenér Martin Dlouhý.

Stejně jako ženy se i mužská reprezentace musela vypořádat s chladnějším počasím a deštěm. Ve čtvrtek se za celý den v Nazaré sluníčko neukázalo.

Start do utkání se českému týmu povedl na jedničku. Dominik Andrle ještě z úhlu nastřelil tyčku. O chvíli později se parádními nůžkami po zdařilé akci prosadil Andy Körtvélyeši, ještě do první sirény přidal druhou českou trefu kapitán Tomáš Huráb. Jeho dalekonosný pokus z přímého kopu až od vlastní branky zapadl za záda moldavského brankáře.

Do druhé třetiny vstoupili Moldavané aktivněji, začali si tvořit více šancí. Došlo i na snížení, když gólmana Patrika Malinu propálil nechytatelnou ranou do šibenice moldavský brankář.

Zkraje třetí části hry vrátil svěřencům Martina Dlouhého dvoubrankový náskok Daniel Valeš, který zakončil povedenou akci po přihrávce Jakuba Pekárka. Následovaly ale dvě trefy Moldavanů, které poslaly duel do prodloužení. I když v úplném závěru základní hrací doby vyslal zajímavý pokus přes hlavu znovu Valeš. Střela nicméně skončila těsně mimo tři tyče.

Prodloužení moc šancí na obou stranách nepřineslo. Šlo se tak na penalty, které v páté sérii rozhodl Jakub Pekárek. Češi si připsali jeden bod, Moldavané zůstávají na nule. V pátek má český tým volno, Moldavsko se utká s Norskem. A právě Norové budou v sobotu dalším soupeřem Čechů. Zápas začíná znovu ve 14 hodin (15:00 českého času).

Hodnocení trenéra Martina Dlouhého: „Co se týče Moldavanů, tak jsme nevěděli, do čeho jdeme. Trochu mě překvapili, protože jsem od nich čekal daleko víc. Soupeř nemá takovou kvalitu, kterou by měl mít na nějaké vyšší úrovni. Hrozně mě ale zklamal náš výkon. Myslel jsem si, že zápas sehrajeme úplně jinak. Přestože jsme vedli 2:0, tak jsem po první třetině kladl klukům na srdce, abychom hráli naší hru, podrželi to, abychom se nechytli jejich rychlých výhozů, rychlých střel, zbavování se balonu. A my jsme dělali to, co oni. Takže to bylo nahoru dolů, přesně to, co nechci hrát, tak jsme zase hráli. Mrzí mě, že to nešlo změnit ani ve druhé, ani ve třetí třetině. Došlo to až k tomu, že soupeř vyrovnal a rozhodovalo se na penalty, které může vyhrát kdokoliv. Že jsme je vyhráli, je o nějakém štěstí. Nevím, jak to změnit. Ani nemám jak vyměnit hráče, aby si kluci uvědomili, že takhle se nemůže na takové úrovni hrát. Soupeři, kteří nás teprve čekají, jsou úplně jiná liga. Na druhou stranu vím, že dokážeme odehrát daleko lepší zápasy, když budeme hrát proti daleko lepším soupeřům. Jsme nějaké tři roky spolu a potřebujeme už něco předvést, abychom měli z čeho vycházet a nepřizpůsobovali se soupeřům, ať už těm špatným, nebo dobrým. Chci, abychom měli nějaký svůj styl, nějakou hru, z které budeme vycházet a budeme z ní těžit. Samozřejmě pak už záleží na tom, jak kvalitního soupeře dostaneme. To už bude samozřejmě jiný druh hry. V ten moment musíme reagovat na soupeře, jak bude hrát. Anebo ne, ale chci, abychom vycházeli z naší hry. Máme tam asi čtyři kombinace, v první třetině jsme zahráli asi dvakrát jednu a od té doby to bylo fakt nahoru dolů. Kluci byli za mnou, jestli uděláme nějaký rozbor, tak jsem řekl, že určitě ne, že bych asi nebyl úplně objektivní. Neviděl bych tam pozitiva, ale jenom negativa. Potřebuju trochu vychladnout, uděláme si rozbor zápasu a máme dva dny na to se připravit na ten druhý rozhodující zápas.“