Na úvod v Catanii porážka. Češi nestačili v klíčovém duelu na Turky

Čeští reprezentanti mají za sebou vstup do kvalifikace na ANOC World Beach Games. V úvodním utkání celého turnaje v italské Catanii prohráli na rozpáleném hřišti s Tureckem 2:4. Šlo o velmi důležitý zápas z hlediska postupu do čtvrtfinále, velká bitva při premiéře trenéra Martina Bočka nakonec vyzněla lépe pro soupeře. „Náš výkon nebyl optimální, ještě máme hodně, hodně na čem pracovat,“ hodnotil utkání nový reprezentační kouč.

První šanci utkání měl už krátce po úvodu turecký kapitán Baris Terzioglu, který pálil z přímého kopu vedle branky. O chvíli později se poprvé měnilo skóre, když se soupeři nepovedla rozehrávka a Semih Türkmen poslal míč přes vlastního brankáře do sítě. České vedení nicméně trvalo jen necelou minutu, než z přímého kopu přesnou ranou k tyči srovnal Yasin Bagci.

Následně český brankář Patrik Malina pokryl střelu Türkmena a vzápětí na druhé straně propukla druhá česká radost v utkání. Jakub Janík rychle vhodil aut do hry a dezorientovaná turecká obrana nechala zcela volného Tomáše Hurába, který z voleje umístil míč přesně k zadní tyči.

Ani druhé české vedení však nevydrželo moc dlouho. Bagci ještě z dorážky zamířil mimo branku, ale v 8. minutě se o srovnání na 2:2 postaral kapitán Baris Terzioglu. Nejlepší hráč celého zápasu si naběhl na zadní tyč a akrobaticky dokázal procpat míč přes Patrika Malinu do sítě.

Do konce zábavné úvodní třetiny se ještě vystřídalo pár šancí na obou stranách. Za zmínku stojí povedený pokus nůžkami v podání Lukáše Trampoty, který skončil těsně nad brankou.

Z druhé třetiny uběhlo jen 12 vteřin, když došlo k chybě v české obraně, kterou nekompromisně potrestal znovu kapitán Baris Terzioglu. Následně pálil přes celé hřiště gólman Ismail Turhan a míč zazvonil o tyčku české branky. V polovině utkání mohl další turecký gól přidat Cem Keskin, sám před brankou ale přestřelil.

Ve druhé polovině prostředního dějství byly k vidění i české šance. Lukáš Trampota z úhlu pálil do brankáře, Dominik Andrle po vybojování míče pálil nad branku a Tomáš Huráb po dobře rozehraném rohovém kopu zase trefil jen tyčku turecké branky. Neujal se ani další Trampotův pokus nůžkami.

Turkům vyšel vstup i do třetí třetiny. Ve 26. minutě si Efe Lorenzo Deniz navedl míč na střed a trefou k tyči zvýšil náskok soupeře na 4:2. Ránu Tomáše Hurába po rozehrávce zlikvidoval brankář Turhan a vzápětí musel vytáhnout bravurní zákrok i Patrik Malina, který vytěsnil další pokus Lorenza Denize na rohový kop.

Čeští reprezentanti se v závěru hnali za snížením, ale ani jedna z příležitostí se už neujala. Aktivní byl především Tomáš Huráb, jehož přímý kop z úhlu skončil vedle branky. Následná povedená akce s Lukášem Trampotou skončila zase nad břevnem. A změnu skóre nepřinesly ani přímé kopy Dominika Andrleho a Filipa Vyhnala.

Čeští reprezentanti tak na úvod kvalifikace na ANOC World Beach Games prohráli s Tureckem 2:4. Další utkání čeká výběr Martina Bočka v úterý od 16:15 proti favoritovi skupiny ze Španělska.

Česko – Turecko 2:4 (2:2, 0:1, 0:1)

Branky: 2. vlastní Türkmen, 7. Huráb – 8. a 13. Terzioglu, 3. Bagci, 26. Lorenzo Deniz

Sestava Česka: Malina (Karpíšek) – Vyhnal, Folejtar, Borovička, Radosta – Körtvélyeši, Huráb, Janík, Trampota – Klíma, Andrle.

Hodnocení trenéra Martina Bočka: „Turci byli hratelný soupeř, ale nezvládli jsme to, prohráli jsme 2:4. V zápase jsme vedli, Turci si dali vlastňáka. Místo toho, abychom se uklidnili a začali hrát trošku víc na balonu, tak jsme začali hrát takovou naši klasickou hektiku. Dostali jsme zbytečné góly. Zápas podle mě rozhodl třetí turecký gól, kde si to kluci špatně dali s gólmanem, a Turek dával do prázdné brány. V takovém zápase, kde hrají takhle vyrovnaní soupeři, to bylo rozhodující. Náš výkon ale nebyl optimální, ještě máme hodně, hodně na čem pracovat.“