Nejlepší tým světa, světoví šampioni. Češi se s Portugalskem zatím střetli třikrát

Českou reprezentaci mužů čeká v týdnu střet s absolutní světovou špičkou. Ve dvou přípravných duelech změří síly s Portugalskem, aktuálně nejlepším týmem světa podle žebříčku BSWW. Pro český plážový fotbal jde o obrovskou čest, že si hvězdný tým pozval k přípravě právě českou reprezentaci. Při tak mimořádné události se tak trochu blíže podíváme na portugalský národní tým. Jaké má za sebou úspěchy? A jak vypadá historická vzájemná bilance s Českem?

Portugalci jsou pravidelnými účastníky mistrovství světa, z 21 šampionátů se představili na osmnácti. Třikrát slavili zlato, poprvé už v roce 2001 v Brazílii, následně už pod hlavičkou FIFA na domácím turnaji v roce 2015 v Espinhu a v roce 2019 v Paraguayi. Dohromady mají na kontě 11 medailí (3-3-5), z toho šest z turnajů pod hlavičkou FIFA (2-1-3).

Poslední světový šampionát se ale Portugalcům nevydařil. Překvapivě skončili už ve skupině, když nejdříve sice porazili Omán, ale poté prohráli se Senegalem i Uruguayí.

Portugalci jsou rovněž nejúspěšnějším týmem na evropském poli. Hned osmkrát ovládli Euro Beach Soccer League, naposledy v letech 2019-21 třikrát po sobě. Loni brali druhé místo, když ve finále v Cagliari padli se Švýcarskem 5:6. Před čtyřmi lety se pak radovali ze zlatých medailí na Evropských hrách v Bělorusku.

Aktuálně se jedná o nejlepší tým světa podle žebříčku Beach Soccer Worldwide. Nejlepším hráčem světa za rok 2022 byl vyhlášen Be Martins, který nicméně společně s bratrem Leem chybí v nominaci na zápasy proti českému týmu. Další hvězdy včetně brankáře Elintona Andradeho, Ruie Coimbry či Jordana Santose se ovšem proti výběru trenéra Martina Bočka představí.

Když už jsme u portugalské nominace, tak se na ni můžeme podívat kompletně. Zkušený trenér Mário Narciso vybral pro přípravné duely proti Česku 15 hráčů. Tým se sejde v neděli večer, v pondělí má na programu dvoufázový trénink (10:30 a 16:45), dopoledne si pak vždy zatrénují i v den utkání v úterý a ve středu.

Nominace portugalského týmu na zápasy proti Česku:

Brankáři:
Rúben Regufe (Leixões SC)
Elinton Andrade (Flamengo BS)
Pedro Mano (SC Braga)

Hráči:
Rui Coimbra (ACD O Sotão)
Bruno Torres (SC Braga)
Bernardo Lopes (ACD O Sotão)
André Lourenço (SC Braga)
Bernardo Santos (SC Braga)
Duarte Algarvio (SC Braga)
Jordan Santos (SC Braga)
Rodrigo Pinhal (CD Nacional)
Rúben Brilhante (SC Braga)
Miguel Pintado (SC Braga)
Leonardo Santos (SC Braga)
Duarte Vivo (ACD O Sótão)

Herní soustředění mají Portugalci pravidelně. Před dvěma týdny se u nich obdobně představilo Polsko. Favorit zvládl oba přípravné zápasy vítězně (8:6 a 11:4).

A jak vypadá historická bilance proti české reprezentaci? Zatím došlo na tři zápasy, poprvé v roce 2007 na Euro Beach Soccer League v Portimau, kde Češi padli 4:7. V EBSL došlo na vzájemný střet i o rok později, kdy se Portugalci ve Vila Real radovali z výhry 5:2.

A zatím poslední vzájemný duel se odehrál během turnaje BSWW Tour v dubnu 2019 v čínském Haikou, kde český tým prohrál 4:10. Ze současné nominace pro přípravné zápasy si tento zápas pamatují brankář Jan Bártl, David Radosta, Miloslav Klíma, Andy Körtvélyeši, Dominik Andrle a Jakub Pekárek.

Vzájemná bilance s českým týmem:

3 zápasy – 0 výher, 3 prohry, skóre 10:22

19. 7. 2007
Portimao, Portugalsko (EBSL)
4:7
Góly ČR:
2x Mikan, Sláma, Bezdička
Sestava ČR: Šerák, Kýček – Cibula, Veleman, Kovařík, Frič, Dlouhý, Mikan, Bezdička, Sláma. Trenér: Oldřich Prohl.

22. 8. 2008
Vila Real, Portugalsko (EBSL)
2:5
Góly ČR:
Malý, Vaňous
Sestava ČR: Šerák, Klíma – Vaňous, Bouška, Malý, Cibula, Slončík, Boček, Dlouhý. Trenér: Josef Němec.

27. 4. 2019
Haikou, Čína (BSWW Tour)
4:10
Góly ČR:
Pekárek, Trampota, Klíma, Körtvélyeši
Sestava ČR: Vančát, Bártl – Radosta, Klíma, Valeš, Trampota, Körtvélyeši, Fürbacher, Andrle, Pekárek. Trenér: Martin Dlouhý.