Špatný start, pak se Češi drželi. S Portugalskem napoprvé padli 3:9

Česká mužská reprezentace má za sebou první přípravný zápas v Portugalsku. Národní tým po hrozivé první třetině, ve které šestkrát inkasoval, nakonec vydřel porážku 3:9. Všechny české góly padly v závěrečném dějství, postupně se prosadili Andy Körtvélyeši, Roman Hemzáček a David Radosta. Druhý duel je na programu ve středu od 16:30, v přímém přenosu ho znovu budete moci sledovat na YouTube kanále Beach Soccer Czech.

Zápas začal pořádně zostra. David Radosta hned z rozehrávky napálil parádní střelou břevno. Pak se ale téměř celou první třetinu hrálo spíše před českou brankou. Jordan Santos ještě z pravé strany brankáře Jana Bártla nepřekonal. O chvilku později se už radoval Leo Martins, který hlavičkou zužitkoval centr svého bratra Be Martinse.

Bratři Martinsové chyběli v prvotní portugalské nominaci, nakonec ale proti Česku nastoupili. A bylo to bohužel znát. Leo Martins přidal ve 3. minutě už druhý gól, když obral o míč debutujícího Zdeňka Sonntaga a pohodlně zakončil. Ve stejné minutě se z přímého kopu z vlastní poloviny hřiště úžasně trefil Jordan Santos.

Hodně aktivní byl také Miguel Pintado, jehož první šanci ještě Jan Bártl zastavil. V 7. minutě se Portugalci radovali už počtvrté, když se nadvakrát z levé strany prosadil Duarte Algarvio. Krátce na to se po dobré práci Jana Bártla nedokázal trefit Leo Martins. Po jeho další akci se už ovšem radoval jeho bratr Be Martins z páté portugalské branky.

A ještě do první přestávky se po povedené akci od výhozu brankáře Elintona Andradeho prosadil před brankou Ruben Brilhante. Další zakončení stejného hráče vyrazil Jan Bártl na roh a akrobatický pokus Duarteho Vivy skončil nad brankou.

Od druhé třetiny naskočil v české brance Patrik Malina. Ani jemu ale vstup do zápasu nevyšel, po jeho ztrátě míče se po přihrávce Andreho Lourenca prosadil do prázdné branky Miguel Pintado. Povedené nůžky následně předvedl David Radosta, brankář Ruben Regufe jeho pokus ale zastavil. Na druhé straně pálil do tyčky opět Miguel Pintado.

Patrik Malina následně vytáhl několik výborných zákroků. Zasáhl proti šanci Ruie Coimbry i pokusu Lea Martinse po rychlé otočce. Na druhé straně se do zakončení dostal Miloslav Klíma, jehož střelu zastavil Ruben Regufe. Ten se sám v závěru prostředního dějství dostal k ráně z dálky, se kterou si Patrik Malina poradil.

Zkraje třetí části hry přišla první česká radost. Andy Körtvélyeši si po autovém vhazování narazil míč s Davidem Radostou a jeho střela z poloviny hřiště i díky šťastnému odrazu o písek skončila v síti. O chvíli později pálil dvakrát v krátkém sledu po sobě z voleje Jordan Santos, pokaždé ale minul prostor mezi třemi tyčemi. Nad branku pak střílel i Leo Martins.

V 29. minutě si Roman Hemzáček vybojoval přímý kop z výborné pozice, který nekompromisně zakončil přesnou ranou k tyči. Krátce na to se radovali zase Portugalci, když si výborně hrající Miguel Pintado zvedl míč na nůžky a zblízka nedal Patriku Malinovi žádnou šanci. Hned z rozehrávky ovšem vypálil David Radosta tak přesně, že se gólman Pedro Mano jen otočil za míčem.

Závěr zápasu přinesl několik střeleckých pokusů portugalského brankáře Pedra Mana. Jeho první nástřel zastavil Patrik Malina, následně mířil vedle, ale v poslední minutě utkání už se trefil přesně. První přípravný zápas v portugalské Almadě tak zvládl domácí tým po výhře 9:3. Ve středu startuje druhý duel v 16:30.

Portugalsko – Česko 9:3 (6:0, 1:0, 2:3)

Branky: 2. a 3. L. Martins, 13. a 30. Pintado, 3. Santos, 7. Algarvio, 9. B. Martins, 10. Brilhante, 36. Mano – 25. Körtvélyeši, 29. Hemzáček, 30. Radosta.

Sestavy:

Portugalsko: Andrade, od 13. Regufe, od 25. Mano – Coimbra, Jordan, B. Martins, L. Martins – Lourenco, Torres, Pinhal, Brilhante, Pintado, Lopes, Algarvio, Vivo. Trenér: Narciso.

Česko: Bártl, od 13. Malina – Körtvélyeši, Pekárek, Borovička, Radosta – Sonntag, Klíma, Andrle, Hemzáček. Trenér: Boček.

Rozhodči: Soares, Costa – Guelho – Botelho.

Hodnocení hrajícího asistenta Miloslava Klímy: „Za mě příšerná první třetina od nás, co se týče nasazení. Během přestávky jsme si k tomu něco řekli a pak jsme přidali o sto procent. Bylo to znát, ve druhé třetině jsme dostali jen jeden gól a ve třetí dva. Myslím si, že to je dobrý začátek. Jestli budeme takhle zítra pokračovat, tak bychom měli udělat trošku lepší výsledek. Musíme každopádně zůstat v takovém nasazení a v tom, jak jsme odjezdili ty dvě třetiny. Zlepšit koncovku, hrát trošku víc s gólmanem, odpočinout si a nelítat tak nahoru dolů.“