Předseda favorizuje na prvenství švýcarský celek

beach soccer

Mezinárodní turnaj v plážové kopané se blíží mílovými kroky. Klání šesti mužstev z pěti zemí Evropy se na pražském Strahově uskuteční o  víkendu 21. a 22. listopadu.

Výčet účastníků slibuje zajímavou podívanou. Kromě českých zástupců Bohemians 1905 Praha a Bosnia Online Teplice totiž přijedou hrát i německý Düsseldorf, polská Silesia, slovenský Artful Bratislava a švýcarský Grasshopper Zurich. Ve všech těchto týmech najdete reprezentanty svých zemí, za Zurich dokonce hraje nejlepší střelec letošního ročníku Evropské ligy a jedna z hvězd světového plážového fotbalu Dejan Stankovič!

O tom, jak je spokojený s naplněním turnaje a koho favorizuje na prvenství, jsme si povídali s předsedou české plážové kopané Janem Dámcem.

Jak jste spokojený se složením účastníků turnaje?
Jsem nadmíru spokojen! Podařilo se zajistit účast opravdu kvalitních týmů. Většina již má s pražským turnajem zkušenosti. Vzhledem k tomu, že chtěli přijet, i když je letos turnaj pouze dvoudenní, svědčí to o tom, že se jim u nás líbilo a také o velké popularitě pražského halového turnaje. To je skvělé.

Kdo bude podle vás největším lákadlem pro fanoušky?
Bude to určitě, stejně jako ve všech dosavadních ročnících, švýcarský tým Grasshopper Curych. S ním by měla do Prahy dorazit i jedna z největších hvězd plážového fotbalu současnosti Dejan Stankovič. Samozřejmě svou kvalitu mají i ostatní týmy. To potvrdil v minulosti například slovenský Artful, který právě Grasshopper porazil. Při modelu turnaje, kdy se každý utká s každým, bude vyžadována od všech hráčů koncentrace na každý duel, ale myslím, že stejně o překvapení nebude nouze. Máme se na co těšit.

Koho tipujete na vítěze? Mohou to být Češi?
Horkým kandidátem je samozřejmě Grasshopper, ale nesmíme zapomenout ani na naše české týmy a především pak na BS Bohemians 1905, kterým každý rok uteklo finále o jedno místo. Plážoví klokani přistoupí k turnaji určitě s cílem umístit se co nejvýše. A Teplice mohou překvapit stejně, jako se to loni například podařilo Viktorii Žižkov. Ta byla posílena o tři anglické hráče a dokráčela až do finále, kde po boji prohrála s Grasshopperem. Ale překvapení to bylo opravdu velké.

Turnaj oproti předchozím ročníkům změnil model. Týmy se utkají každý s každým. Změní to ráz turnaje?
Určitě bude zajímavé sledovat jednotlivé zápasy, jak na tom budou hráči s kondicí i koncentrací. V minulosti, když se hrálo ve skupinách, bylo každé klopýtnutí znát a na nápravu již nebyl prostor. V patnácti zápasech základní skupiny a v následném boji o umístění se však můžeme dočkat zajímavých zápletek a třeba i taktizování.

Už je možné najít někde rozlosování turnaje?
Zatím ne. Chystáme přidělit týmům jejich pozice pro rozlosování až na tiskové konferenci ve čtvrtek 19. listopadu.

Je současný model turnaje tím optimálním, který si představujete?
Ještě ne. Myslím si, že kdybychom měli větší finanční podporu, dokázali bychom již nyní připravit na podzim kvalifikační turnaje a v únoru velký finálový turnaj. Věříme, že tento plán se do budoucna podaří vyplnit a staneme se opravdu zimní metropolí plážového fotbalu v Evropě. Teď se však koncentrujeme na doladění všech detailů letošního turnaje, ještě nás čeká náročných pár dní.