Představení Polska: Záporná bilance i senzační postup na MS. A pozor na Pietrasiaka!

V Praze se o víkendu 28. – 29. května představí jedna z nejlepších evropských reprezentací! Český národní tým se ve dvou přátelských utkáních utká s Polskem. Pravidelný účastník divize A Euro Beach Soccer League loni sehrál vyrovnané zápasy se Švýcarskem či Itálií, tedy naprostou světovou špičkou. V Beach-aréně na Radlické se představí i kanonýr Patryk Pietrasiak.

Polský trenér Tomasz Wydmuszek nominoval na dvojzápas proti Česku celkem 15 hráčů ze čtyř různých klubů (Boca Gdaňsk, KP Lodž, FC10 Zgierz a UKS Milenium Gliwice).

Na soupisce nechybí ani Patryk Pietrasiak, který válel v minulé sezoně. Útočník, který v srpnu oslaví 30. narozeniny, nasázel podle oficiálního webu BSWW 14 gólů ve 12 zápasech. Skvěle si vedl v Euro Beach Soccer League, kde v sedmi zápasech vstřelil devět gólů a skončil na 5. místě střelecké tabulky. Lepší byla už jen opravdu velká jména plážového fotbalu – Gabriele Gori, Léo Martins, Boris Nikonorov a Philipp Borer.

Poláci se aktuálně nachází na 31. místě světového žebříčku BSWW. Češi jsou jen o pár míst za nimi (36. místo), ale bodový rozdíl činí přesně 100 bodů (359 – 259).

Jde o pravidelného účastníka divize A Euro Beach Soccer League. Největším úspěchem polského plážáku v EBSL je třetí místo z roku 2006. Skvěle si vedli i v roce 2013, kdy dokázali vyhrát dva turnaje v základní fázi, ve které skončili na celkovém druhém místě. V následném Superfinále ale skončili „až“ pátí. Loni se umístili na celkovém 8. místě.

Největším úspěchem polského plážového fotbalu je bezpochyby senzační triumf na kvalifikaci MS v září 2016. Poláci tehdy v italském Jesolu, kde se dařilo i Čechům (skvělé 6. místo), šokovali všechny favority, porazili Rusko, v semifinále Itálii a ve finále Švýcarsko.

Na světovém šampionátu na Bahamách v roce 2017 už se jim dařilo méně. Postupně prohráli s Japonskem, Brazílií a Tahiti a ve skupině skončili bez bodu na posledním místě.

Češi s Poláky dosud sehráli devět vzájemných zápasů. Výrazně úspěšnější jsou zatím Poláci, kteří vyhráli i tři poslední zápasy v roce 2019 (2x příprava – 3:5 a 2:4, 1x kvalifikace MS – 2:3). Jediná česká výhra se datuje do roku 2007, kdy tehdejší reprezentanti slavili skalp našeho severního souseda 6:5.

Pokud nemůžete dorazit přímo na místo, můžete zápasy sledovat v přímých přenosech na našem facebookovém profilu. Českou nominaci najdete ZDE >>>

Polská nominace na přátelský dvojzápas v Praze:

Patryk Sobczak (Boca Gdaňsk)
Krystian Karolak (FC10 Zgierz)
Jakub Bistula (Boca Gdaňsk)
Grzegorz Brochocki (KP Lodž)
Filip Gac (KP Lodž)
Jakub Jesionowski (KP Lodž)
Mateusz Kiklaisz (UKS Milenium Gliwice)
Krystian Klawikowski (Boca Gdaňsk)
Arkadiusz Klopeć (UKS Milenium Gliwice)
Artur Meloyan (Boca Gdaňsk)
Patryk Nowak (UKS Milenium Gliwice)
Patryk Pietrasiak (FC10 Zgierz)
Mateusz Wardziński (UKS Milenium Gliwice)
Michal Witkowski (UKS Milenium Gliwice)
Witold Ziober (KP Lodž)

Trenér: Tomasz Wydmuszek.