První přátelský zápas ovládli Poláci. Skóre korigoval až v závěru Trampota

Čeští reprezentanti odehráli v sobotu 28. května v Praze první přátelské utkání proti Polsku. Proti celku hrající divizi A Euro Beach Soccer League měli svěřenci trenéra Martina Dlouhého skvělý vstup, který ovšem nestačil. Soupeř si postupně vytvořil až pětigólové vedení, které až v závěru korigoval jedinou českou trefou v utkání Lukáš Trampota. „Chce to více klidu a proměňovat šance,“ hodnotil duel kouč Dlouhý. Druhý zápas se odehraje v neděli od 10 hodin v Beach-aréně na Radlické ulici.

Češi vstoupili do utkání slibně. Daniel Valeš hned po rozehrávce pálil nůžkami do gólmana, následně Andy Körtvélyeši využil chyby v polské obraně, ale šanci nevyužil. Po dalším Valešově pokusu nůžkami se po míči marně natahoval Miloslav Klíma.

Po rozpačitém úvodu se Poláci dostali do hry až ve druhé polovině úvodní třetiny. V 7. minutě hned z první větší šance otevřel skóre Filip Gac, když přečetl rozehrávku Čechů a úspěšně zakončil samostatnou akci. O chvíli později pálil do tyče z přímého kopu Klíma.

Ještě do první přestávky se k akrobatickým pokusům dostali Arkadiusz Klopeć a po pěkné kombinaci také Witold Ziober, oba ale mířili mimo. V úplném závěru prvního dějství ještě český kapitán Tomáš Huráb, který před utkáním dostal památeční dres za jubilejní stý zápas v reprezentaci, pálil z přímého kopu do boční sítě.

Druhý gól Polska přišel v 16. minutě. Po nedorozumění Davida Radosty s brankářem Lukášem Karpíškem vypíchl volný míč Michal Witkowski. Poté v krátkém rozmezí po sobě pálili z podobné pozice z přímého kopu Huráb a Lukáš Trampota, ani jedna střela se ovšem neujala.

Skóre se opět měnilo v 21. minutě, když se přízemní ranou z přímého kopu podruhé v utkání prosadil Witkowski. V závěru druhé třetiny měli Poláci ještě dva slibné brejky, Jakub Jesionowski, ani Grzegorz Brochocki však své příležitosti neproměnili.

I ve třetí třetině se Čechům povedla úvodní rozehrávka. Znovu pálil nebezpečně Valeš, tentokrát z voleje s dobrým odrazem, polský brankář jeho pokus vyrazil na roh. Stav se ale měnil až v 27. minutě, kdy se další přízemní ranou z přímého kopu prosadil Patryk Pietrasiak. Největší hvězda Poláků naskočila do zápasu až od třetí třetiny.

Po rozehrávce následně vystřihl nůžky Trampota, polský gólman byl však znovu připraven. Ve 29. minutě byl Pietrasiak blízko další trefě z přímáku, tentokrát ovšem jeho ránu vytáhl brankář Jan Bártl na rohový kop. Z něj ovšem po centru Jakuba Bistuly podruhé v utkání udeřil Filip Gac, jenž se procpal k hlavičce.

Pak zvonily tyče na obou stranách. Nejdříve brankář Bártl nastřelil břevno polské branky, pak mu dvakrát pomohla tyčka po střelách Gace a Bistuly. Česká radost přišla až v samém závěru, ve 33. minutě se k volnému kopu z poloviny hřiště postavil Lukáš Trampota a trefil se přesně k tyči. Nejlepší reprezentační střelec roku 2021 měl ještě další šanci, jeho nůžky už ale na konečném stavu nic nezměnily.

Druhý zápas proti Polsku se hraje v neděli už od 10 hodin. Pokud nemůžete dorazit přímo do Beach-arény, můžete zápasy sledovat v přímých přenosech na našem facebookovém profilu.

Česko – Polsko 1:5 (0:1, 0:2, 1:2)

Branky: 33. Trampota – 7. a 29. Gac, 16. a 21. Witkowski, 27. Pietrasiak.

Sestavy:

Česko: Malina, Karpíšek, Bártl – Huráb, Pekárek, Klíma, Valeš, Trampota, Körtvélyeši, Borovička, Radosta.

Polsko: Karolak, Sobczak, Nowak – Wardzinski, Meloyan, Kiklaisz, Pietrasiak, Klopeć, Bistula, Jesionowski, Brochocki, Gac, Klawikowski, Witkowski, Ziober.

Hodnocení trenéra Martina Dlouhého: „První třetina byla za mě fantastická, kluci hráli výborně, měli jsme tlak, prvních sedm minut jsme soupeře přehráli. Měli jsme tam tři čtyři šance. Ale je to o gólech a my neumíme šance proměnit, dotlačit to tam. Pak dostaneme gól, druhý a už na nás zase padá taková deka. Dneska to tak znovu dopadlo. Ve druhé třetině, kdy jsme pak dostali ještě dva góly na 0:3, tak už jsme začali hrát hru, kterou nechci. Nahoru dolů, kazili jsme, za každou cenu chceme dát gól, abychom vyrovnali… A děláme o to více chyb. Chce to více klidu a proměňovat šance. Kopali jsme asi sedm trestňáků a dali až ten poslední za stavu 0:5. Poláci kopali čtyři a dali druhý a třetí… V tomhle byl velký rozdíl. Individuální chyby a proměňování šancí, na tom teď dost ztrácíme. Naopak se mi líbí, že jsme začali trošku víc hrát s gólmanem, podržíme si balón aspoň do doby, dokud se nám daří nebo se zápas vyvíjí dobře, tak se to snažíme hrát a máme na to klid. V momentě, kdy jsme pod tlakem, tak se nám to nedaří a pak už je to taky o hlavách. Tohle všechno je potřeba změnit.“