Prohra po prodloužení s Itálií. Češky na Evropských hrách končí na 6. místě

Už to vypadalo na výhru. České reprezentantky podaly v závěrečném utkání na Evropských hrách vynikající výkon, proti Itálii vedly 2:0 po dvou třetinách, nakonec ale padly 2:3 po prodloužení. Vyrovnání na 2:2 přišlo pouhých sedm sekund před sirénou oznamující konec třetí třetiny… Národní tým vykázal v aréně v Tarnově vzestupnou výkonnost, nakonec skončil na celkovém 6. místě.

Češky měly výborný vstup do zápasu. Už po 92 sekundách přišla první gólová radost. Markéta Matějková si pohrála s italskými soupeřkami a levou nohou z poměrně velké vzdálenosti poslala míč přímo pod víko. Do první šance na druhé straně se dostala rovněž kapitánka, Sandy Iannellaová z otočky zamířila nad branku.

Aktivita v úvodu ovšem patřila především českým hráčkám. Karolína Dlouhá vypálila z dálky vedle branky, Martina Folprechtová se pak opřela do přímého kopu a italská brankářka musela míč vyrazit na rohový kop. Po výborném presinku se do příležitosti procpala také Irena Martínková, z úhlu ovšem zamířila jen do gólmanky.

Druhá polovina úvodního dějství přinesla další italské šance. Skvěle chytající Barbora Mikinová si postupně poradila s tvrdou ranou Veronicy Priviteraové, střelou Marie Vecchionové i dvěma pokusy Sandy Iannellaové.

Zkraje druhého dějství se ve velké šanci ocitla Veronica Priviteraová, tváří tvář Barboře Mikinové ovšem neuspěla. Skvěle hrající Irena Martínková pak krásnou kolmicí uvolnila Markétu Matějkovou, jejíž střela skončila vedle branky. Sandy Iannellaová se snažila zlomit italskou nulu ve skóre střelou z dálky, ale mířila nad břevno. Stejně dopadl i střelecký pokus Ireny Martínkové na druhé straně.

Po nedorozumění v české obraně se do velké příležitosti dostala Melania Pisaová, netrefila však prostor mezi třemi tyčemi. A pak přišla největší česká gólová lahůdka na Evropských hrách! Michaela Čulová poslala přihrávku na volnou Irenu Martínkovou, která už mohla zakončovat, ještě ale míč přistrčila vedle na Lucii Hruškovou, před kterou už zívala jen prázdná branka. Češky se tak 44 sekund před koncem druhé třetiny ujaly vedení 2:0.

Úvod třetí třetiny ovšem patřil Italkám. Barbora Mikinová ještě zastavila dobrý střelecký pokus Veronicy Priviteraové. Stejná hráčka už se ale ve 26. minutě radovala ze snížení, když ji před odkrytou brankou našla Sandy Iannellaová. Bára Mikinová v české brance měla práci i nadále, na roh musela vytáhnout dobře mířenou střelu Debory Naticchionové.

Dvoubrankové vedení mohla Češkám vrátit Lucie Hrušková, po kličce na střed však zamířila vedle tyče. Šance se následně střídaly na obou stranách. Z přímých kopů neuspěly Francesca Maiorcaová, ani Michaela Čulová. V 31. minutě zahrávala Karolína Dlouhá přímý kop z úctyhodné vzdálenosti, míč trefila skvěle, skončil jen těsně nad brankou…

Hektický závěr vrcholil, české reprezentantky nadále držely vedení 2:1. Definitivně rozhodnout mohla znovu Michaela Čulová, trefila ale jen gólmanku. Na druhé straně se k pokusu nůžkami, který skončil mimo tři tyče, dostala Debora Naticchionová. Vedle poslala svou dobrou střelu i Maria Vecchioneová.

Když už vše spělo k těsné české výhře, přišel tvrdý zásah… Pouhých sedm sekund před koncem se nenápadnou střelou přes hlavu prosadila Maria Vecchioneová a poslala zápas do prodloužení. To ještě mohla last minute odvolat Michaela Čulová, její ránu z rozehrávky nicméně zastavila italská hráčka před brankou.

V prodloužení nejdříve z přímého kopu pálila Markéta Matějková, italská gólmanka si poradila. V 38. minutě pak přišel sporný faul Martiny Folprechtové, po kterém následovala penalta. Veronica Priviteraová ji suverénně proměnila a poslala Italky poprvé do vedení. Češky ale ještě nic nezabalily, znovu se povedla rozehrávka a tentokrát ránu Anety Jungové musela na čáře vyhlavičkovat Alice Ferrazzaová.

Vyrovnání do konce tříminutového prodloužení už bohužel nepřišlo. České reprezentantky se tak po výborném výkonu v závěrečném zápase o 5. místo loučí s Evropskými hrami na konečném 6. místě. Národní tým si ještě v neděli užije slavnostní zakončení celé akce na stadionu Henryka Raymana v Krakově a pak zamíří domů.

Česko – Itálie 2:3 po prodloužení (1:0, 1:0, 0:2 – 0:1)

Branky: 2. Matějková, 24. Hrušková – 26. a 38. Priviteraová, 36. Vecchioneová.

Sestava Česka: Mikinová (Limbergová) – Jungová, Hrušková, Folprechtová, Čulová – Matějková, Martínková, Dlouhá, Pýchová (Kremrová, Jurková).