Začíná mistrovství světa v Moskvě! Obhájí Portugalci titul?

Mistrovství světa je tady! Ve čtvrtek 19. srpna odstartuje v Moskvě už 21. světový šampionát v plážovém fotbale (11. pod hlavičkou FIFA). O titul nových mistrů světa zabojuje 16 týmů. Nechybí obhájci trofeje z Portugalska, čtrnáctinásobní šampioni Brazilci či nováček z afrického Mozambiku. Úvodní duel turnaje začíná ve 14 hodin, kdy Spojené arabské emiráty změří síly s Tahiti.

Letošní šampionát provázely velké komplikace s kvalifikacemi. Kvůli celosvětové pandemii COVID-19 se různě buď úplně zrušily, nebo minimálně přesunuly na jiný termín. Například evropská část se měla hrát v září 2020, odehrála se ale až letos v červnu. Český tým v Nazaré bohužel neprošel ani do hlavní fáze, když v předkole narazil ve skupině s Norskem a Moldavskem.

Z Evropy se na mistrovství světa kromě pořadatelského Ruska (bude vystupovat pod názvem RFU – Ruská fotbalová unie) představí Portugalsko, Španělsko, Bělorusko a Švýcarsko, které nahradilo postupující Ukrajinu. Z jihoamerické kvalifikace postoupili Brazilci, Paraguayci a Uruguayci.

Titul z roku 2019 obhajují Portugalci, kteří i letos patří mezi hlavní favority turnaje. V Rusku budou chybět tehdejší finalisté Italové. Jediným debutantem na MS bude africký Mozambik, až 93. tým podle světového žebříčku BSWW.

Skupiny:

A: RFU (Ruská fotbalová unie), USA, Paraguay, Japonsko
B: Mozambik, Španělsko, Spojené arabské emiráty, Tahiti
C: Bělorusko, El Salvador, Švýcarsko, Brazílie
D: Portugalsko, Omán, Senegal, Uruguay

Mistrovství světa se odehraje v Moskvě, konkrétně na Luzhniki Beach Soccer Stadium. Stadion vystavěný přímo před legendárními Lužniki pojme až pět tisíc lidí. Během turnaje je nicméně kapacita snížená na tři tisíce lidí kvůli opatření ohledně COVID-19.

Program 1. dne (čtvrtek 19. 8.):

14:00 Spojené arabské emiráty – Tahiti
15:30 Paraguay – Japonsko
18:00 Mozambik – Španělsko
19:30 RFU – USA