Na úvod Mundialita přišla porážka s domácími. Češky nestačily na Španělky

Nejtěžší možná zkouška čekala české reprezentantky na úvod historicky prvního ženského Mundialita. V Maspalomas na Kanárských ostrovech ve čtvrtek prohrály s domácími favoritkami ze Španělska 0:5. Možnost pro nápravu bude mít tým Zdeňka Slámy už v pátek, kdy od 16 hodin změří síly s Anglií. V sobotu je pak na programu utkání proti Ukrajině.

Utkání se sice hrálo až v podvečer, i tak na Kanárských ostrovech panovalo tropické počasí. Češkám bohužel nevyšel už samotný vstup do utkání. Po 90 vteřinách hry si hlavičkou posunula míč do střelecké pozice Lorena Ruizová a trefila se přesně k přední tyči. Následná rána české kapitánky Markéty Matějkové po rozehrávce skončila vedle branky.

Do dalších šancí se tlačila Cristina Chavesová, nejdříve lobem mířila nad branku a druhou střelu lapila česká brankářka Marie Ročovská. V polovině první třetiny se po rozehrávce autu ocitla v šanci Michaela Čulová, u zadní tyče se ale neprosadila. Z protiakce zahrozila španělská kapitánka Andrea Mironová, proti níž vytasila Marie Ročovská skvělý zákrok.

V úvodu druhého dějství si první šance vytvořil český tým. Zakončení Lucie Hruškové z dálky skončilo nad brankou a pokus Michaely Čulové také z větší vzdálenosti rovněž nenašel místo mezi třemi tyčemi. Následovaly i šance Španělek, neprosadila se však ani Jessica Mirasová, ani Sara Rodriguezová.

Španělky zvýšily na 2:0 ve 20. minutě. Cristina Chavesová po výhozu brankářky elegantně patičkou uvolnila Adrianu Manauovou, která se trefila přesně k zadní tyči. Češkám se nicméně znovu povedla rozehrávka, rána Anety Jungové ovšem skončila jen na břevně…

Dalekonosnou ránu Martiny Folprechtové musela španělská brankářka vyrážet na roh. Neujala se ani další slibná příležitost Lucie Hruškové, která se po sólo akci dostala až ke střele. Ve 23. minutě přidaly Španělky třetí gól, když se před brankou otočila Cristina Chavesová a tvrdou ranou nedala Marii Ročovské šanci.

Čtvrtá španělská trefa přišla ve 27. minutě. Lorena Ruizová byla v souboji důraznější než Marie Ročovská a pak už měla snadnou práci se střelou do odkryté české branky. V dalším souboji těchto dvou hráček už byla úspěšnější česká gólmanka.

Ve 32. minutě už nicméně ani Marie Ročovská nestačila na střelu Cristiny Chavesové, která zařídila trefu na 5:0. Další povedená rána Anety Jungové po rozehrávce skončila zákrokem domácí brankářky. S blížícím se koncem utkání ještě měla práci Marie Ročovská, když nejdříve zastavila střelu Adriany Manauové a další velká šance Loreny Ruizové skončila nad brankou.

V úplném závěru zápasu ještě měla šanci na čestný český úspěch kapitánka Markéta Matějková, neprostřelila však obránkyni před sebou. České reprezentantky na úvod Mundialita prohrály se Španělskem 0:5. Další utkání je čeká v pátek od 16 hodin proti Anglii.

Česko – Španělsko 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)

Branky: 2. a 27. Ruizová, 23. a 32. Chavesová, 20. Manauová.

Sestava Česka: Ročovská – Hrušková, Folprechtová, Čulová, Jungová – Matějková, Slavíková, Pilousková, Cíznerová – Pýchová.

Další čtvrteční výsledky:

Ženy:
Ukrajina – Anglie 1:6 (0:1, 1:3, 0:2)

Muži:
Japonsko – Portugalsko 5:7 (3:2, 1:3, 1:2)

Gran Canaria, Španělsko
// position we will use later var lat = 27.763014; var lon = -15.5760324; // initialize map map = L.map('sp_openstreetmaps_container', { zoomControl:false }).setView([lat, lon], 15); // set map tiles source L.tileLayer('https://tile.openstreetmap.org/{z}/{x}/{y}.png', { attribution: 'Map data © OpenStreetMap contributors', maxZoom: 18, }).addTo(map); // add marker to the map marker = L.marker([lat, lon]).addTo(map); map.dragging.disable(); map.touchZoom.disable(); map.doubleClickZoom.disable(); map.scrollWheelZoom.disable();
Gran Canaria, Avenida de Gran Canaria, Playa del Inglés, Maspalomas, San Bartolomé de Tirajana, Las Palmas, Canary Islands, 35290, Španělsko