Los kvalifikace na MS: Česko se v předkole utká s Litvou, Švédskem a Maltou

Česká reprezentace mužů už zná složení skupiny pro „předkolovou“ fázi kvalifikace na mistrovství světa. Čtvrteční los v Nazaré poslal výběr trenéra Martina Bočka do skupiny B společně s Litvou, Švédskem a Maltou. Do hlavní fáze postoupí vítězové dvou „předkolových“ skupin a lepší tým z druhého místa. Známé už jsou i skupiny pro hlavní fázi. Evropská kvalifikace se hraje od 2. do 9. července v ázerbájdžánském Baku.

V „předkolové“ fázi se představí celkem sedm týmů. Los je rozdělil do dvou skupin – jedné po čtyřech, druhé po třech. Český národní tým byl nasazen v koši 1 společně s Řeckem. Ve druhém koši se nacházeli Dánové a Švédové, ve třetím pak osamocená Malta. Nejlépe postavené celky na žebříčku BSWW (k 31. březnu), tedy Norové a Litevci byli nasazeni přímo na pozice A1, respektive B1.

Jako první byl vytažen míček s nápisem Řecko, v tu chvíli bylo tedy jasné, že Česko poputuje do béčka k Litvě. Do stejné skupiny následovalo Švédsko a poté i Malta, které byla skupina rovněž určena losem. Do hlavní fáze postoupí z předkola dva vítězové skupin a zároveň lepší tým na druhém místě s tím, že kvůli nerovnosti týmů se u skupiny B smaže výsledek s nejhorším týmem, který skončí čtvrtý.

Los „předkolové“ fáze kvalifikace na MS:

A: Norsko, Řecko, Dánsko
B: Litva, ČESKO, Švédsko, Malta

Kvalifikace MS 2023 – předkolo (Baku, Ázerbájdžán)

„Předkolová“ fáze se hraje od neděle 2. července do úterý 4. července. Následovat bude hlavní fáze, která už zná rovněž podobu skupin. Dvanáct nejlepších týmů žebříčku BSWW (opět k 31. březnu), k nimž přibylo Bělorusko, doplní tři postupující celky z předkola.

Celkem tedy bude 16 týmů, které budou hrát ve čtyřech skupinách po čtyřech týmech. Z každé skupiny postoupí dva nejlepší týmy do čtvrtfinále, které bude skupina A hrát křížem proti skupině B a skupina C proti skupině D. Vítězové čtvrtfinále, před kterým bude den volna, postoupí na světový šampionát. Dál o umístění se v Baku už hrát nebude.

Los hlavní fáze kvalifikace na MS:

A: Ázerbájdžán, Itálie, Moldavsko, Estonsko
B: Španělsko, Ukrajina, Polsko, 1. tým „předkolové“ skupiny B (teoreticky Česko)
C: Portugalsko, Německo, Francie, postupující z předkola z 2. místa (teoreticky Česko)
D: Švýcarsko, Bělorusko, Turecko, 1. tým „předkolové“ skupiny A

Mistrovství světa 2023 se uskuteční v Dubaji. Hrát by se mělo od 16. do 26. listopadu, ještě se ale řeší jeho možné přeložení na únor. Aktuálně už je známo 11 z 16 účastníků. Čtyři přibudou z evropské kvalifikace, poslední postupující pak bude z kvalifikace v Oceánii, která se uskuteční až na konci srpna.

Jistí účastníci mistrovství světa 2023:

Pořadatel: Spojené arabské emiráty
AFC (Asie): Írán, Japonsko, Omán
CAF (Afrika): Egypt, Senegal
CONCACAF (Sev. a stř. Amerika): USA, Mexiko
CONMEBOL (Jižní Amerika): Argentina, Brazílie, Kolumbie